Українські вчені б’ють на сполох – за 2015 рік «чорні археологи» пограбували близько десятка стародавніх курганів!
Раніше таке відбувалося не частіше одного-двох разів на рік. Цікаво й те, що до недавнього часу вони добиралися до скарбів «вручну», а тепер використовують ще й спецтехніку, знищуючи унікальні предмети історії.
Один з останніх зафіксованих випадків стався в Чигиринському р-ні Черкаської області біля села Новоселиця. «Розорали» курган. Швидше за все, це курган епохи ранньої бронзи. Була виявлена викопана яма метровим діаметром і глибиною 8,5 метра. Сам же курган – заввишки близько п’яти метрів. На стінах викопаної шахти виявлені сліди від лопати. Завдано непоправної шкоди – курган пошкоджений.
Це вже не перший випадок, та й почерк однаковий. Таке відчуття, що орудує банда мародерів, які шукають легкої наживи. Подібний пограбований, відносно недавно, курган знаходиться біля села Яблунівка Смілянського р-ну.
А в таких курганах можуть перебувати від одного до десяти поховань!
Як розповіли в Інституті археології НАНУ, зараз мародери орудують по всій території України, особливо – на Черкащині, де курганів тисячі. Так само грабують і на півдні, грабують пам’ятники античності і скіфські кургани, грабують і в центрі країни, обчищаючи давньоруські могили.
В Україні є такі приватні колекції, яким може позаздрити будь-який музей. З’явився попит – багаті люди створюють свої музеї. А за знахідки, відповідно, добре платять, тому старателі копають цінності і вдень, і вночі! Наприклад, в Миколаївській області Ольвію охороняють люди похилого віку, які чергують в сторожках. Приїжджають молоді хлопці, знищують курган. І не дивно, що такі охоронці протистояти їм ніяк не можуть …
Інші експерти кажуть, що причина масових розкрадань – ще й криза: через безгрошів’я і складнощі з роботою люди шукають, як заробити та іноді йдуть незаконним шляхом.
Масштаби пограбувань за останній час вражають. Однозначно, що кургани грабують все частіше. У місцевих жителів через одного є металошукачі. Це стало промислом!
У поліції про проблему чули, але чекають заяв від археологів.
Нагадаємо, за статтями «Проведення незаконних пошукових робіт на об’єкті археологічної спадщини» або «Знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини» винним загрожує до трьох років в’язниці.