Є давнє повір’я, що скарб може принести нещастя – його заговорювали і накладали страшні прокляття. Хтось в це вірить, а хтось – ні. В сучасній Україні незаконний пошук скарбів відтепер “заговорено” й Кримінальним кодексом, що дійсно може принести такі невдачі, що “мама не горюй”.
Незаконна діяльність в області археології завжди каралась і буде каратися Кримінальним та Адміністративним кодексами України. У 2018-му році в Закон “Про археологію” були внесені жорсткіші поправки. Ось, що любителям приладового пошуку зараз може загрожувати:
- За пошкодження пам’яток історії та культури України – штраф і позбавлення волі на строк до 5 років.
- За пошук і вилучення археологічних предметів без спеціального дозволу, що призвели до пошкодження або знищення культурного шару – штраф і позбавлення волі на строк до 6 років.
- За ведення археологічних розвідок або розкопок без дозволу – штраф із конфіскацією знахідок і використаного для пошуку обладнання.
- Закон також забороняє використання спеціальних технічних засобів пошуку – металошукачів, георадарів, магнітних та індукційних приладів; інші технічні засоби, що дозволяють визначити наявність археологічних предметів у місці розташування.
Незважаючи на невдоволення шукачів, все це досить серйозно! І якщо вас спіймають, де б то не було в полі з металошукачем, ще й при обшуку буде знайдений артефакт, ніхто не дає гарантій, що ви не підете з великим штрафом у місця не такі віддалені…
Є ще одна особливість, якщо вас спіймають з артефактами та металошукачем на місці пошуку, що знаходиться під охороною Держави як археологічний пам’ятник, то засудять вже за крадіжку державної власності! А там терміни доходять і до 15 років … Можна зробити висновок, що на сьогодняшній день, “шукання скарбів” досить небезпечне хоббі.